SEO Kavramı ve SEO nun Amacı

SEO

SEO Kavramı

SEO kelimesinin kavramı yurt dışından geldiği için İngilizce bir kelimedir , İngilizce açılışı search engine optimization olarak geçmektedir. Türkiyede CEO kelimesi ile her ne kadar çok benzetilse de , aralarında bariz farklar mevcuttur. CEO Türkiyede bir iş veya bir iş yeri sahibine yada yönetim kurulu başkanına verilen İngilizce terimli bir kelimedir , ancak SEO ise yurt dışı sektörüne bağlı internet reklamcılığına bağlı bir meslektir diye biliriz.

SEO nun Türkçe açılımı ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelir arkadaşlar ,  SEO çalışması son yıllarda yukarıda dediğim gibi bir meslek haline gelmiştir.  Bir çok insan sadece bu işten binlerce lira para kazana biliyor.

SEO Kavramı ve SEO'nun Amacı

SEO da iki adet çalışma stili mevcuttur. Birincisi site içi içi seo , ikincisi ise site dışı seo oluyor arkadaşlar.

Site İçi SEO : Sitenin içinde bulunan kaynak kodlarına , site içi makalelere , site içi görsellere dayalı çalışma stiline Site İçi SEO Çalışması denir.

Site Dışı SEO: Siteye dışarıdan gelen veya gelecek olan backlink  lere,  tanıtımlara dayalı çalışma stiline ise Site Dışı SEO Çalışması denir.


SEO nun Amacı

Nedir bu  seo , neden seo , ne için seo , nerede seo diyorsanız bu yazımı okumaya en baştan yine başlaya bilirsiniz , SEO nun 2 ana temel amacı vardır.

  1. Kurumsal firmaların internet sitelerinde bulunan ürünlere gelecek olan yoğun ilgiyi ve talebi arttırmak.
  2. Bireysel web sayfaların arama motorlarında yaptıkları iş ile ilgili arandıkları zaman popilerliğini arttırmak.

Bu 2 temel amaç esası göz önünde bulundurularak 2 ana başlıkta seo stratejisi vardır arkadaşlar bunlardan 1. si kurumsal seo danışmanlığı bir diğeri olan 2. si ise seo uzmanlığı  dır. Kurumsal yönde olan danışmanlar temel amaçlardan 1. olan koşullara hizmet verir iken , seo uzmanı olan kişiler ise bireysel yönde hizmetlerini sürdürürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir